About Us

Board of Directors

COSCO SHIPPING International (Singapore) Co., Ltd. (formerly known as COSCO Corporation (Singapore) Limited) aims to become one of the leading integrated logistics management service providers in South and Southeast Asia, following the 100% acquisition of Cogent Holdings Limited and 40% acquisition of PT. Ocean Global Shipping, an associated Company.

MR ZHU JIAN DONG
Chairman, President and Non-Independent Executive Director

Mr Zhu Jian Dong was appointed as President and Non-Independent Executive Director on 19 September 2019 and Chairman on 13 November 2019. Mr Zhu also chairs the Strategic Development Committee and is a member of the Nominating Committee.

Mr Zhu has held key managerial roles before his appointment and he brings vast skills, knowledge and experience to his current role. Prior to his current appointment, Mr Zhu was Deputy Managing Director of COSCO SHIPPING Lines Co., Ltd, Deputy Managing Director of COSCO SHIPPING Holdings Co., Ltd and Director of The Orient Overseas Container Line Ltd.

Mr Zhu was Deputy Managing Director of COSCO Container Lines Co., Ltd from September 2013 to January 2016, Executive Vice President of COSCO Americas Co., Ltd from October 2010 to September 2013 and Executive Vice President of COSCO Container Lines (Americas) Co., Ltd. from March 2008 to September 2013.

Mr Zhu holds a Master of Business Administration (International) from The University of Hong Kong. Mr Zhu has also attended training courses in 2019 to familiarize himself with the roles and responsibilities of a director of a public listed company in Singapore.

Mr Zhu is also currently the Chairman and President of COSCO SHIPPING Southeast Asia Co., Ltd., and has been appointed since 27 April 2020.

MR LI XI BEI
Non-Independent Executive Director

Mr Li Xi Bei was appointed as Non-Independent Executive Director on 30 August 2016 and is a member of the Strategic Development Committee.

Mr Li brings to his current role extensive experiences in human resources development, discipline inspection and corporate management. Prior to his current appointment, Mr Li was Manager, Deputy General Manager and then General Manager in Supervision Division of China Ocean Shipping (Group) Company from June 2001 to March 2016. He has been Vice President of COSCO SHIPPING (South East Asia) Pte. Ltd. (formerly known as COSCO Holdings (Singapore) Pte Ltd) since March 2016.

Mr Li served as Deputy Manager and Manager in Personnel Division of COSCO Industry Company from January 1998 to June 2001. He was Deputy Section Chief and Section Chief in Human Resources Division of China Ocean Shipping (Group) Company from March 1994 to January 1998. Prior to that, he was working in Personnel Division of China Ocean Shipping Company and COSCO Manning Cooperation Inc. from November 1990 to March 1994.

Mr Li started his career in 1979 onboard ships of Guangzhou Ocean Shipping Company. He graduated from Naval Academy of Engineering and specialised in Engineering Management.

MR ANG SWEE TIAN
Non-Executive Lead Independent Director

Mr Ang Swee Tian was appointed as Non-Executive Independent Director on 13 November 2007 and subsequently appointed as Non-Executive Lead Independent Director on 27 April 2018. He chairs the ARMC and is a member of the Remuneration, Nominating and Strategic Development Committees.

Mr Ang was the President of Singapore Exchange Ltd ("SGX") from 1999 to 2005 during which he played an active role in successfully promoting SGX as a preferred listing and capital raising venue for Chinese enterprises. Mr Ang also played a pivotal role in establishing Asia's first financial futures exchange, the Singapore International Monetary Exchange ("SIMEX") in Singapore in 1984 and was instrumental to establishing SGX AsiaClear which started offering OTC clearing facility in 2006. Following his retirement in January 2006, Mr Ang served as Senior Adviser to SGX until December 2007.

In March 2007, Mr Ang became the first person from an Asian Exchange to be inducted into the Futures Industry Association's Futures Hall of Fame which was established to honour and recognise outstanding individuals for their contributions to the global futures and options industry. Mr Ang graduated from Nanyang University of Singapore with a FirstClass Honours Degree in Accountancy in 1970. He was conferred a Master Degree in Business Administration with distinction by the Northwestern University in 1973.

DR WANG KAI YUEN
Non-Executive Independent Director

Dr Wang Kai Yuen was appointed as Non-Executive Independent Director on 2 May 2001. He chairs the Nominating Committee and is a member of the ARMC, Remuneration and Strategic Development Committees. Dr Wang served as a Member of Parliament for the Bukit Timah Constituency from December 1984 until April 2006. He was the Chairman of Feedback Unit from 2002 until his retirement from politics. He retired as the Centre Manager of Fuji Xerox Singapore Software Centre in December 2009. He graduated from the University of Singapore with a First Class Honours degree in Electrical and Electronics engineering.

Dr Wang holds a Master of Science in Electrical Engineering, a Master of Science in Industrial Engineering and a PhD in Engineering from Stanford University, USA. He received a Friend of Labour Award in 1988 for his contributions to the Singapore labour movement.

MR ER KWONG WAH
Non-Executive Independent Director

Mr Er Kwong Wah was appointed as Non-Executive Independent Director on 20 December 2002. He chairs the Remuneration Committee and is a member of the ARMC, Nominating and Strategic Development Committees. A Colombo Plan and Bank of Tokyo Scholar, Mr Er obtained a first class honours degree in Electrical Engineering at the University of Toronto, Canada, in 1970 and an MBA from the Manchester Business School of the University of Manchester, UK in 1978.

Mr Er spent 27 years in the Singapore Civil Service and served in various departments including the Ministry of Defence, Public Service Commission, Ministry of Finance, Ministry of Education and Ministry of Community Development. He was Permanent Secretary in the Ministry of Education from 1987-1994, and then in the Ministry of Community Development until his retirement in 1998. Thereafter, he took up an appointment as Executive Director of a private tertiary college in Singapore and retired from this institution at the end of 2016.

For his outstanding service in the Government and in the community, Mr Er was awarded the PPA (E) or Public Administration Medal (Gold), the BBM (Public Service Star) and the PBM (Public Service Medal). In 1991, the Government of France conferred him a National Honour with the award of Commandeur dans l'Ordre des Palmes Academiques.